O táborové základně

Leží v srdci Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, u rybníka Staňkov. Nádherná příroda, ohromný klid, výborné zázemí, táborská kuchyně, přátelé, hry, koupání, výlety na lodích, večerní ohně, kytara, zpěv…

Že si zde každý připadá jako v jiném světě, podporuje i nepřítomnost elektřiny. Telefony tak zůstávají zapomenuty na dně tašky, nebo rovnou doma. Na Vlčici se totiž píší dopisy a tvoří nezapomenutelné zážitky. Tak pojďte s námi!

Děti spí ve finském domě (přezdívaném Finak), rozděleném na chlapeckou část (Karlštejn) a dívčí království (Dívčí kámen). Kromě toho máme ještě dvě vedoucovské chatky a to Vyšehrad a Helfštýn. A samozřejmě kuchyni Lednice. Mezi Finákem a vedoucovskými chatkami se rozprostírá „buzerák“, kde probíhají ranní a večerní nastupy, ale také vybírky, fotbalová, volejbalová a nebo basketbalová utkání. Byla by ohromná škoda do tábora nezahrnout vodní radovánky! Lodi se přes rok skladují v loděnici „Patricii“ a na léto se vyvezou před vedoucovské chatky na břeh rybníka. A tak jsou nám hezky po ruce, buď ke hrám nebo k výletům přes rybník na protější břeh na rakouské borůvky

Táborská kuchyně Lednice leží kousek stranou od centra dění, proto je to přes den taková malá klidnější část Vlčice, kde je ale každý kdykoli vítan. Naše nejlepší táborské kuchařky nám tu každý den připravují snídaně, obědy, večeře a svačiny. A protože na Vlčici není elektřina, veškeré vaření probíhá na starých kamnech. No a to je pak jiné posušnáníčko.

V jídelně se samozřejmě jí, ale také se zde scházíme na dopolední duchovní programy, kde se zamyslíme, povídáme si biblické i nebiblické příběhy, píšeme dopisy, malujeme si a zpíváme.

Protože je Vlčice součástí CHKO, musí se tomu přizpůsobit i způsob, jakým se na ni dostáváme. Před začátkem tábora se všichni účastníci sejdou na vlakovém nádraží v Jindřichově Hradci a bez svých tašek pojedou společně až k táboristi. Kufry, tašky a krosny dopraví na Vlčici tým vedoucích. Autobus totiž nejezdí až k rybníku, ale zůstává na „rote“ (kdysi na tom místě opravdu stála vojenská rota). A s cestou zpět se to má úplně stejně. Tašky se naloží do velkého auta, a děti tak jen dojdou společně s vedoucími k autobusu.

Vlcice toho zazila opravdu hodne, aneb historicke okenko

Tato táborová základna s názvem „Lesní a vodní rezervace“ byla založena roku 1931 na poloostrově Staňkovského rybníka jménem Vlčice. Nabízela táborníkům čtyři volejbalová, jedno basketbalové a jedno fotbalové hřiště, stůl na pingpong, místo pro lukostřelbu, branky na vodní pólo a třímetrovou věž pro skoky do vody. Byla zde také loděnice s přístavištěm, kde mohli táborníci využít plachetnici, kanoe a veslice. Kapacita tábora byla 155 osob.

Mnoho materiálů z té doby svědčí o tom, že táborníci tehdy měli Vlčici rádi. Například v časopise Tep pražské YMCA z roku 1936 se píše: „Vlčice je místo, kde se setkávají dobří kamarádi, provozují tělesnou rekreaci a užívají si krásného okolí.“

Tábor na Vlčici však YMCA postupně ztratila během obou totalitních režimů 20. století. Během druhé světové války byla využívána Hitlerjugend a německým námořnictvem. Po válce byla vrácena YMCA, ale v roce 1951 byla YMCA v Československu zrušena. Tábor na Vlčici byl zlikvidován v roce 1952.

Až v roce 1992 se Vlčice vrátila do rukou YMCA a opět slouží svému původnímu účelu. Tábor „Vlčice“ je určen pro rekreaci, posilování zdraví a výchovu charakteru. Nabízí bohatý program zaměřený na tělesnou, mravní, duševní a společenskou výchovu.